Jest to jednak nic innego jak system reklamowy Google, który pozwala na wyświetlanie tak zwanych linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwarki Google. Istnieją dwa sposoby tworzenia takich linków sponsorowanych, jednym z nich jest wybór słów kluczowych, w odpowiedzi na które będzie wyświetlana reklama. Drugim sposobem tworzenia linku sponsorowanego jest wybór witryn internetowych. Co ciekawe nazwa Google AdWords w 2018 roku została zmieniona na Google Ads.
Pozycjonowanie stron w internecie
Pozycjonowanie stron internetowych działa na zasadzie wielu mechanizmów Google i innych wyszukiwarek internetowych. SEO to proces bardzo skomplikowany, na który składa się ogrom bardzo różnych czynników. Co to jest? Zacznijmy od budowy strony. Musi być ona skonstruowana w sposób odpowiedni, odpowiadający wysokiej jakości usług. Google sugeruje wytyczne odnośnie budowy tejże strony internetowej. Po pierwsze – dobrze jeśli strona zawiera dużo dobrej treści. Dobrej, czyli takiej, która jest przydatna dla użytkownika. Po drugie – dobrze jeśli strona zawiera dużo słów kluczowych, a więc fraz na które chce się pozycjonować. Po trzecie – istotna jest struktura nagłówków na stronie, różne techniczne aspekty. Oczywiście to tylko część z wytycznych w pozycjonowaniu stron www.
System ten jest korzystny dla właścicieli
Osobnym pomysłem jest wprowadzony przez Overture system, gdzie strony płacą wyszukiwarce kilka centów za każde kliknięcie, przy czym miejsca są licytowane – strona która daje więcej za kliknięcie znajdzie się wyżej na liście rezultatów. Pozycje płatne są oznaczone jako takie, razem z ceną. System ten jest korzystny dla właścicieli stron – płacą oni tylko za wejścia nie za wyświetlenia. Twórcy twierdzą, że jest on również korzystny dla użytkownika, gdyż tylko strony, które oferują coś użytecznego z danej dziedziny mogą sobie pozwolić na taką reklamę. Z drugiej jednak strony wiele użytecznych stron jest niekomercyjnych, a nawet przy stronach komercyjnych wyniki będą często nieoptymalne – np. na taką reklamę nie mogą sobie pozwolić strony, które mają niskie marże i oferują produkty po niskich cenach, a jedynie te, które mają wysokie marże i oferują produkty drożej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyszukiwarka_internetowa